У Великій Британії розробили спосіб очищення води за допомогою керамічних решіток
Інженери з Університету Бата розробили новий спосіб видалення з води шкідливих для здоров’я «вічних хімікатів» за допомогою 3D-друку.
Керамічні решітки, надруковані на 3D-принтері, видаляють із води шкідливі «вічні хімікати» (Фото:Університет Бата)
За допомогою методу, що використовує керамічні решітки або «моноліти», можливо видаляти з води щонайменше 75% перфтороктанової кислоти (ПФОК), однієї з найпоширеніших перфторалкільних і поліфторалкільних речовин (ПФАС). Ці хімікати відомі своїм шкідливим впливом на здоров’я, включно з порушеннями репродуктивної системи, серцево-судинними захворюваннями та підвищенням ризику діабету.
Дослідження, опубліковане в журналі Chemical Engineering Journal, показує, що метод, який використовує 3D-друк, дає змогу створювати об'єкти з великою площею поверхні, що є ключовим моментом для ефективного видалення ПФАС із води. Доктор Ліана Зумпулі, науковий співробітник Університету Бата, зазначила, що використання 3D-друку для створення монолітів є відносно простим і масштабованим процесом. Щойно моноліти готові, їх просто поміщають у воду, де вони починають зв’язувати і видаляти ПФАС.
Співавтор дослідження, професор Давіде Маттіа, зазначив, що у Великій Британії поки що немає суворих норм щодо вмісту ПФАС у питній воді, але очікуються зміни в політиці найближчим часом. Це може призвести до того, що водопостачальні компанії почнуть інтегрувати системи для боротьби з цими хімікатами.
Моноліти створюються з чорнила, просоченого керамічним оксидом індію, шляхом видавлювання чорнила з 3D-принтера і формування його в решітку. Оксид індію зв’язується з ПФАС, що дає змогу хімікатам прилипати до монолітів і видалятися з води менш ніж за три години.
Перевірки підтвердили, що моноліти стали ефективнішими за багаторазового використання, після високотемпературної термічної «регенераційної» обробки після кожного циклу. Дослідники мають намір провести подальші експерименти для підвищення ефективності процесу.
Цей інноваційний метод може стати важливим інструментом у зусиллях з очищення водопостачання від «вічних хімікатів», забезпечуючи захист здоров’я населення і навколишнього середовища.
Коментарі
Дописати коментар