Зернові угоди (Grain agreements)
Україна та росія 22 липня підписали у Стамбулі зернові угоди з Туреччиною та ООН. Це передбачає розблокування чорноморських портів, а відтак – експорт зернових.
З української сторони підпис поставив міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Мовиться про розблокування трьох портів "Одеса", "Чорноморськ", "Південний".
Кубраков наголосив, що документ – повністю на українських умовах, оскільки ми контролюємо акваторію моря. Експорт продукції можуть розпочати вже за кілька днів.
Що передбачає угода
- Під егідою ООН створять Спільний координаційний центр. До нього увійдуть представники Туреччини, України, ООН та росії. Вони гарантують безпечне пересування суден, які братимуть участь у транспортуванні зерна з українських портів. Вони займатимуться загальним наглядом і координацією домовленостей; реєстрацією суден, що слідують в розблоковані українські порти; затвердженням графіків транзиту та заходу суден в порти.
- Для дотримання домовленостей у Туреччині створять Інспекційні групи. Вони складатимуться з представників усіх сторін, які, своєю чергою, забезпечуватимуть перевірку вантажів і персоналу.
- Інспекція буде проходити винятково в гаванях, на вході та виході Турецької протоки. Кубраков наголосив, що спільна інспекція убезпечить наші порти від входу "троянських конів" під виглядом цивільних суден.
Важливо зазначити, що контроль над українськими портами повністю
залишається за українською стороною. Руху жодних інших суден, окрім тих,
які мають забезпечувати експорт зерна, не буде. Документ діятиме 120 днів із дня підписання. Опісля його можуть
продовжити на такий самий період, якщо одна зі сторін не захоче
розірвати його.
Ба більше, понад 400 мільйонів жителів Африки та Азії отримають їжу,
без якої вони опинилися б на межі голоду. Навіть генсек ООН Антоніу
Гутерреш називав угоду "маяком надії".
Чи можуть росіяни скористатись розблокованими портами?Кубраков зазначив, що після вдалого застосування ЗСУ протикорабельних ракет "Нептун" та "Гарпун", окупанти бояться покидати акваторію кримських вод. Крім того, наші позиції зміцнились після звільнення Зміїного.Тому загроз немає. Однак у будь-якому разі ЗСУ готові дати відсіч на будь-яку агресію.
Але вийшло так, що вчора підписали, а сьогодні росіяни здійснили ракетний удар по Одесі. Правда попали не туди, де зберігається зерно, а пошкодили насосну станцію.
В ОК "Південь" наголошують, що метою ворога було влучання саме в Одеський морський торговельний порт, де
зберігалося зерно для експорту згідно з угодою, підписаною в Стамбулі 22 липня.Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш засудив удари російських військових по українському порту в Одесі.
"Ця угода додає нам можливостей, але ми не припиняємо роботу з розвитку альтернативних шляхів логістики і готові до будь-яких сценаріїв"
"Вчора (22 липня) всі сторони чітко взяли на себе зобов’язання на світовій арені щодо забезпечення безпечного руху українського зерна та супутніх продуктів на світові ринки. Ці продукти вкрай необхідні для вирішення глобальної продовольчої кризи та полегшення страждань мільйонів людей, які потребують допомоги, по всьому світу. Повне виконання Російською Федерацією, Україною та Туреччиною є обов’язковим" — йдеться у заяві заступника речника Генерального секретаря ООН Фархана Хака.
У Міністерстві закордонних справ відреагували на удар по Одесі. Речник відомства Олег Ніколенко написав, що Росії знадобилося менше ніж 24 години, щоб ракетним ударом по території порту поставити під сумнів домовленості та обіцянки, дані нею ООН та Туреччині у підписаному в Стамбулі 22 липня документі.
"Російська ракета — це плювок Володимира Путіна в обличчя Генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррешу та президентові Туреччини Реджепу Ердогану, які доклали величезних зусиль для досягнення угоди, і яким Україна вдячна", — зазначив він.
Ніколенко додав, що Україна наголошує на необхідності неухильного виконання домовленостей щодо відновлення безпечного експорту українських сільськогосподарських товарів Чорним морем з трьох портів: Одеси, Чорноморська та Південного.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк засудив "підлі провокації Росії".
"На словах ти Лев Толстой, а насправді… Росія передбачувано нікчемна. Ще не встигли висохти чорнила, а вже дві підлі провокації: удар по Одеському порту та заява Міноборони РФ, що українські порти "небезпечні для судноплавства". Ще одне нагадування світу, чого варті ru-"прагнення миру" — написав він у Twitter.
Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з американськими конгресменами розповів їм, що Росія завдала ракетних ударів по Одесі, і заявив, що вона знаходитиме шляхи не виконувати те, що вона підписує.
"Це свідчить лише про одне: хоч би що говорила й обіцяла Росія, вона
знаходитиме шляхи, як це не виконувати. Геополітично, зброєю, криваво
або ні, але в неї є декілька векторів, як вона завжди діє", – зазначив президент.
Чому угода вигідна для України?
Кубраков наголошував, найперше це потрібно для української економіки. Понад 20 мільйонів тонн зерна вже лежить на складах ще з минулого року. При цьому новий врожай теж чекає на експорт.Це величезні прямі валютні надходження. До речі, прем'єр-міністр Денис Шмигаль також пояснював, що розблокування експорту – це питання на мільярди доларів.
Зверніть увагу! Розблокування портів – це також вклад у глобальну продовольчу безпеку та економіку світу. Можливість експорту українського зерна знизить світові ціни на продовольство.
Коментарі
Дописати коментар